Zde leží ctěný... - Odpočívej v pokoji, šmejde!

14. october 2010 at 18:43 | Fou |  Témata týdne.
huhu)

Jestli někdo z vás nezná pojem hřbitov, nedokáže si představit ono kouzelné místo a vlastně vůbec nemá pojem o co go, rovnou ze začátku mu můžu říct, ať se tedy na patě otočí čelem zad a vypadne, jelikož tohle bude VELICE inteligentní článek o HŘBITOVECH. A fakt, že vážně netuším, o čem tenhle článek vlastně ve skutečnosti bude, jak ho vlastně pojmu... s tím prostě nemá co dělat. Kapišto?Tak fajn, dáme se do toho. Tohle týdenní téma mě opravdu zaujalo - a to v jedné, jediné věci. Že to je první téma týdne, o kterém vážně nemám páru, co napíšu. Mou první myšlenkou, při psaní tohohle článku, byl nápad na originální titulek článku a toť vše. Teď váhám mezi tím, zda se vám mám zde vyzpovídat o tom, jak strašně divně - nebo dobře, to je jedno - na mne hřbitov působí, nebo jak je to celkově depresivní, že tam stejně všichni jednou skončíme, nebo jestli se mám na všechno tohle vykašlat a celý tenhle článek smazat a prostě na Téma týdne nic nenapsat. Jenomže jsem hrdý člověk a tak jsem si zakázala tento článek nedopsat.

Takže... hřbitov. Je docela divný pomyšlení, když si člověk uvědomí, že buď skoční tam, nebo jeho prach bude rozsypán, nebo uchován někde v urně. Ale zpátky k onomu hřbitovu a k děsivé myšlence - že po vaší smrti budete tak trochu pod zemí a jen pár metrů od vás budete mít další spolubydlící. No není to krása? No, abych pravdu řekla, naprosto nesmyslně jsem si s tímto článkem i uvědomila, že bych chtěla... jak to říct... veselý hřbitov? Pravda je totiž taková, že hřbitov je většinou depresivní místo, které většina lidí nemá rádo. A jelikož tam někdy s velkou pravděpodobností i skončím - pokud tedy nebudu žít na věky, jak jsem si usmyslela - tak bych nechtěla být zrovna až na tak moc depresivním místě. Asi si zřejmě zařídím svůj vlastní... pozitivně naladěný hřbitov. Otázkou ovšem je, zda vůbec něco takového jde, že. A jestli se to nějak nepříčí nějakému zákonu o mrtvých, nebo tak nějak. Chápu, hřbitov - cituji: je místo posledního odpočinku. Jenomže jsem člověk... hodně divnej člověk. A taky mám ráda luxus, to nepopírám. Takže si začínám pohrávat s myšlenkou, že si nechám udělat luxusní hřbitov. Jelikož myšlenka, že bych měla po zbytek mých mrtvých let ležet ve studené zemi, nade mnou depresivní mramorový náhrobek s depresivním: "zde leží..." a další bláboly, se mi jaksi příčí. Chtělo by to vyhřívanou zem, balónky, stromy, květiny... barvy! 

Ne, fajn, asi některým z vás došlo, že jsem tak trochu krapek mimo. Tak tedy dále... Já osobně si třeba nedokážu představit, že bych měla bydlet vedle hřbitova. Už jen naprosto děsivé ticho mne děsí. Nebo například někdy večer, kdy se utápím svůj smutek v knihách a dojde na strašně napínavou, děsivou, temnou scénu a všude okolo mě je tma a ticho... tak trochu na mě dopadne tíseň. Opravdu bych pak nemohla žít s vědomím, že jen pár metrů od mého domova je hřbitov. To vážně ne.

To má snad za následek to, že hřbitov navštěvuji tak třikrát - maximálně pětkrát do roka. A to jen když musím. Na dušičky, nebo když je den, kdyby některý z mých zesnulých příbuzných slavil své x-té narozeniny. Neříkám, že mám ze hřbitovů divnej pocit, nebo že na mě působí strašně depresivně, jenom tam prostě nerada chodím. A to má zřejmě za vinu moje lenost, takže se není čemu divit. Ale celkově ve mě hřbitov nebudí nějaké děsivé myšlenky. Naopak, naprosto jasně si vzpomínám na svá mladá léta, kdy jsme chodili na hřbitov a já jsem ta pobíhala v živém bludišti, které tam máme, naprosto okouzlena tím, co všechno hřbitov nabízí - tedy hru na schovávanou a podobné věci a to jsem ještě objevila u jednoho hrobu šneky, což mne nadchnulo ještě víc. Takže celkově... nedá se říct, že bych k hřbitovům měla čistě pozitivní postoj, nebo negativní, jsem netečný člověk, který... á, vždyť je to jedno...

Na skutečnou otázku, proč se někteří lidé tak strašně moc bojí hřbitovů, že při vyslovení tohohle slova padají v mdlobách k zemi, opravdu nedokážu najít odpověď. Mohu ovšem začít uvažovat nad tím, že prostě mají panický strach z toho, že by mohli z hrobů začít vylézat zombie a kdesi cosi. Což je jen výsledek toho, že sledují přemíru hororů, sci-fi a fantasy. V reálném - našem nedokonalém - světě se tohle nikdy bohužel nestane - odpusťte vzývači zombie! Nebo je tu snad i druhé úvaha o tom, že se prostě bojí tam vkročit, jelikož někde v hlouby duše ví, že tam stejně skončí taky. Na tom hnusném, tichém místě... což mě zase přivádí k přemýšlení o mém dokonalém a luxusním hřbitově, ale o tom zase jindy...

Tak co bych tak ještě mohla napsat za oplzlosti k tématu hřbitov? Už jsem řekla, po jakém hřbitově toužím, už jsem se i vyjádřila k tomu, že ho právě moc nemusím, že opravdu nevím, proč se ho někteří lidé tak bojí... Začínám přemýšlet i nad tím, že vám zde zplodím nějakou tu básničku, nebo krátkou povídku, ať se taky pobavíte, ovšem nedostatek mého talentu na jedné straně a taková ta menší úcta ke všem hřbitovům na celém světě mi to jaksi zakazuje, nebo spíše nedovolí. Moje dobré úmysly mi to prostě nedovolí. Achich ach.

Na konci článku se ještě vrátím k titulku článku, kteří možná někteří z vás nepochopili. Účelem nebylo někoho pobouřit, nebo snad někoho navádět, aby někomu na pohřbu něco podobného říkal, pouze se opět projevilo mé kreativní já, které si usmyslelo, že tohle je prostě dokonalý titulek. Opravdu bych totiž nemohla žít s pocitem, že jsem napsal článek s titulkem: Téma týdne: Hřbitov, nebo tak nějak. Takže pro případné vzbouřence a odpůrce mého nadpisu opakuji - nemá to nic vyjadřovat.

No, abych to tak nějak skončila, abych tady nekecala ještě zítra ráno, takže… Zakončím to tedy větou, která mi náhodou uvízla z paměti, takže ani nedokážu říct, zda ji někdo řekl, nebo jsem ji někde četla, každopádně mi příjde tak trochu… vtipná a pravdivá.

"Všude byla vedro k zalknutí, jen na hřbitově byl chlad…"

S krásným, veselým pozdravem
podpis
 

1 person judged this article.

Comments

1 Dé. Dé. | Web | 15. october 2010 at 19:00 | React

super titulok :-D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement