Fantazie naší fantazie. Je libo fantasy?

24. october 2010 at 17:11 | Fou |  Témata týdne.
fantasy

Snad každý, normálně uvažující člověk téhle naší malé České republiky, se už někdy za svůj úžasný život setkal s fantasy. Jak ve filmové zpracování, tak snad i v tom knižním... a nebo ve fantasy ve své vlastní hlavě.  Troufám si tedy říct, že kdo se za celý svůj život byť jen na jediný okamžik nesetkal s něčím, jako je fantasy, tak zřejmě jakoby ani nežil...


Abych to vzala hned zkraje a uvedla vše na pravou míru (a odloudila tak všechny, kteří zřejmě neví, co to pojem fantasy je), tak klasickým představitelem po knižním i filmovém zpracování je u nás (také i v zahraničí) Harry Potter, nebo třeba Dragon, Letopisy Narnie... Vyberte si, je to na vás. Co se pak týče klasického knižního zpracování, tak - podle mého názoru, je fantasy králem (humorné fantasy) jeden úžasný chlapík s opravdu bujnou fantazií - Terry Pratchett. Takže ti z vás, kteří neví, kdo nebo co je Harry Potther, nebo Pratchett, můžou klidně prohlásit, že pravděpodobně neví, co to fantasy je. A proto směle za všechny podpůrce fantasy se k vám obracím se zamračeným výrazem a hlásám - STYĎTE SE!

A teď se pusťme dále - k tomu, co si osobné já představuju pod pojem fantasy. 

Je to otevřený svět, kde například zvířata můžou mluvit, kde vy se stáváte létajícím člověkem a kde ve většině případech se odehrávají dlouhověké bitvy mezi dobrem a zlem. Nebo se snad v něčem mýlím? Není právě fantasy (či fantazie - vyjde to na stejno) o tom, že vše nemožné se stává možným? Draci, čarodějnice, kouzla, čáry, dobro a zlo, obři... co víc si přát?!

Každý člověk alespoň jednou za život zabrousí do světa fantazie - do fantasy. Vytvoří si svůj malý čarovný svět a vymýšlí svůj vlastní životní děj... Vždyť když už jsme byli děti, snili jsme o tom, že jsme princeznami, nebo princi, čarodějnice, mágové, bojující jak za tu dobrou stranu, tak za tu zlou. Vžívali jsem se do světa naší fantazie, do našeho fantasy světa a vytvářely svůj kreativní svět. Ovšem postupem času začala naše fantazie... mizet a z našich pohádkových světů se staly jen trosky. Princezny nebyly zachráněny, princové neporazili draky, dávné bitvy se buď nikdy nestaly, nebo nikdy neskončily. Svět fantazie prostě zmizel společně s naší fantazií a tak zbyl pouze jeden všední svět. 
A přitom... nebylo kouzelné dělat si svůj vlastní svět? Svůj vlastní životní příběh? Utvářet to, co jsme chtěli... dělat nemožné věci? Užívat si všech těch kouzel? Jenomže s postupem času to prostě zmizelo. Jak jsem kdysi četla - jakmile přestaneme kouzla hledat, ztratí se. My jsme přestali hledat naši fantazii, náš svět o fantasy a tak co se stalo? Jednoduše zmizel.

Ovšem máme štěstí, že na světě existují lidé, kteří vládnou magickou fantazií a utvářejí tyto magické příběhy za nás. Pán prstenů, Eragon, Nekonečný příběh... Kdo z vás je nezná? Kdo z vás se zcela neponořil do onoho příběhu a nezatoužil se stát oným slavným Harrym? Nebo klukem, který má ochočeného draka, na kterém může létat? A je opravdu hodně těžká napsat svůj vlastní vymyšlený svět, popsat něco, co by mělo být nemožné... (Čímž se tímto klaním všem velkým spisovatelům fantasy!)
Opravdu, možná si myslíte, že popsat draka, vymyslet ten a ten příběh, zápletku...  to všechno se vám možná zdá lehké, ale věřte - mluvím z vlastní zkušeností - že to opravdu lehké není. Jak má člověk popsat něco, co ve skutečnosti neexistuje... a třeba se to nedá vyjádřit ani slovy? Jak má popsat něco, co existuje jenom v jeho hlavě. Jak mé dostat celý jeho svět fantasy ze své fantazie na papír?

Je to prostě zatraceně těžká práce, věřte.

V dnešní době si zřejmě fantasy přestavuje každý jinak. Někteří pod tím vidí svět upírů a vlkodlaků (ahá, hádejte asi proč?!), jiní magický svět plný kouzel...  Každý má samozřejmě svoji vlastní fantazii. A každý má svůj jiná fantasy svět. Nebudu tu tudíž řvát na všechny ostatní lidi, kteří nemají stejný fantasy svět, jako já. Naše fantazie je nekonečná. A někde tam v té naši fantazii je náš fantasy svět... nebo spíše byl. 

Přestože jsem ráda za dnešní lidský pokrok, musím se sám sebe někdy zeptat, jestli se někdo z dospělých například vrací do svého fantasy světa, ve kterém mohl například kouzlit a létat, jako Petr Pan? 

Á, končím... pokazila jsem to, ale po pravdě je hodně těžké vystihnout můj názor. Ráda bych to zakončila nějakým rádoby úžasný výrokem, ale momentálně mě nic nenapadá a jsem strašně líná něco hledat. Budete se tedy muset spokojit s mým názorem na fantasy (proč mám neodbytný pocit, že jsem si to snad spletla s fantazií?) a jí zase o dům dál. 

No… A váš fantasy svět je jaký…? (Toužívám znát vaše myšlenky! Hehehehe!)

Je divné, že zrovna já,
která většinou fantasy zbožňuje a čte a žere všechno,
co s ní má něco společného,
vyloudí tak ubohý článek, jako je tento.
A ještě k tomu si není jistá, zda je dobře napsán.
Stydím se.
podpis
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 agrrr agrrr | Web | 24. october 2010 at 17:28 | React

Souhlas a velké kýv hlavou. Jen u ankety musím dát pátou možnost. Protože "můj vlastní" fantasy svět vlastní mě, nikoliv já jeho...

2 mnoukadla mnoukadla | Web | 24. october 2010 at 17:53 | React

Náš fantasy svět je plný chodících šunčiček, řek plných smetánky a lidí co nás chtějí jenom drbat na bříšku. Mňau.  Ale my fantasy moc nerozumíme pro nás je fantasy všecko co není zkutečné ;-) :-D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement