Inception - Počátek

19. september 2010 at 19:27 | Fou |  Movies
innception

Ták... kinový trhák se dostal až k nám, do našeho zapatlákova. Hm-m, nebýt DiCapria a jeho sexy vzhledu, asi bych na to normálně nešla... Ale šla jsem, slintala při pohledu na něj, čímž mi prakticky unikla pointa celého filmu (dobře, tak ne), no, a musím říct... BYLO TO SUPER!Sny jsou branou k podvědomí člověka, branou jeho k nejtajnějším myšlenkám a touhám. V lidské mysli se skrývají tajemství nepoznaného, věcí, které ještě nevznikly, věcí, které ještě nikdo nevymyslel. A ve světě, kde je myšlenka tím nejmocnějším hybatelem je tím nejdůležitějším ukrást ji. 
Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je ve svém oboru špička. Dokáže zcizit jakékoliv tajemství, jakoukoliv informaci z podvědomí během spánku dané osoby, kdy je mysl nejvíce oslabena. Takový život z něj však udělal uprchlíka, štvance ve světě, kde se za tyto zločiny platí hlavou a kde firemní špionáž nabrala nové nevídané rozměry. Když dostane nabídku, jež mu může vrátit zpět život, po kterém toužil, neodmítne. Úkol je však tentokrát o něco komplikovanější. Místo krádeže má Cobbův tým do mysli nápad vložit. Do hry však nyní vstupuje nebezpečný nepřítel, který předvídá každý Cobbův krok a může nepříjemně měnit pravidla hry.

No, tolik k oficiálnímu prohlášení o Počátku. Řekla bych, že se to i shoduje... :D I když o tom nebezpečným nepříteli... Hm-m, pokud se tak dá nazvat banda chlapíku s puškami, která hlídá vaše podvědomí, pak tedy ano, má jakéhosi nebezpečného nepřítele. A sním to má teprve grády!
Abych řekla pravdu, nápad sám o sobě - vlézt někomu do snu a získat potřebné informace - je zatraceně dobrý nápad. Na obsazení si taky nemůžu stěžovat, takže celkově zato, palec nahoru. 
Pokud bych to ovšem měla vzít celkově, tak snad nejvíc, co mi na filmu vadilo, byly zpomalené scény. Říkejte si co chcete, ale když jednu chvíli to běží úplně normálně, DiCaprio sedí na židli a jeden muž jí shodí směrem na vanu plnou vody (aby se probudil) a já se pak musím dívat, jak ubohý spící Leonardo se řítí ve zpomaleném záběru do vody, jak do té vody padá, jak ta voda šplouchá... a pak zase skok a běží to opět normálně, no, to jaksi nebyl zážitek pro mě.
A druhé, co mi tak na filmu nejvíce vadilo... Hm-m, člověk se v něm v některých částech nevyznal... Začátek byl zajímavý, kdy se Dom - DiCaprio - válí na pláži a omývá ho mořská voda a příjde k němu voják, zejme ho a on se tak dostane ke stolu jednoho staříka (jednoduše vysvětleno) a ten stařík řekne něco (už si nevzpomínám co :D) a tím se dostáváme úplně někam jinam. O chvíli později vám dojde, že zřejmě asi na začátek. Jenomže mezi těmito dvěma různými scénami není nějaká vsuvka - o měsíc dřív, nebo tak něco. Jednu chvíli sedíte se staříkem u stolu a v té druhé jsem úplně někde jinde a domlouváte někomu jinému...
Jo, to mi tam vadilo zatraceně hodně.

What's the most resilient parasite? An idea.

No... páč nemáme nikde poblíž 3D kino, musela jsem se spokojit s normálním kinem, ale pokud by to šlo, a pokud je existuje počátek ve 3D, nenechala bych si ho ujít. Film sám o sobě nabízí hodně scén, kdy bych se ve 3D úplně vyžívala. Ale jelikož nikde 3Dkino není a možná ani Počátek ve 3D neexistuje, budu mlčet...
K příběhu samotnému... já osobně nemám námitky. Do popředí filmů se dostávají sny, ve filmu můžeme vidět i lidi - snad ztroskotance -, kteří platí za to, aby je uspali a oni se dostali do snů - do svého... reálného světa. A pak je tu Dom sám o sobě, který trpí ztrátou své manželky, která se zabila, jelikož si myslela, že její svět není reálný. A nechala na světě chudáčka Doma sama společně se dvěma dětmi, které byl nucen opustit, jelikož to jeho zaonačila tak, že to vypadalo, jako by ji zabil on.
A jelikož se na scénu dostává taky zámožná chlapík, který mu může umožnit návrat do států, k jeho rodině, Dom neváhá a zakládá tým, který mu pomůže vnuknout jednomu muži myšlenku o tom, aby zničil otcovo impérium.

"Who would want to stay in a dream that long?"
"Depends on the dream."Vlastně jsem nechtěla nic říkat. Jen jsem chtěla poukázat, že film má mnoho plusů (ale jaksi jsem nepoukázala). Opravdu hodně. Možná se vám zdá, že je to jaksi zmatené.... jo, mě se to zdá taky (mluvím o článku, ale film je na tom možná podobně). Už ani psát neumím...
Nejdříve jsem si řekla, že jsem nic nedám o tom, jak to dopadlo, jelikož ten konec mě vážně naštval. Jsem teď ve velkém pokušení tu otevřeně doznat, jak moc mě ten konec naštval. Hodně naštval... Ale... pokud se tady najdou tací, kteří budou chtít počátek zkouknout, budu radši mlčet. 
Možná pak i oni pochopí, co mi na tom konci vadilo, jelikož kdybych to teď měla vysvětlovat, bylo by to na dlouho... A to by byla nuda.
Takže - Počátek - palec nahoru, opravdu doporučuji!
Huh, je to jaksi rychle napsaný. Nezlobte se na mě… :D
Jinak - tady je takový komiks, vysvětlující... no, uvidíte.

A dva obrázky na závěr, vysvětlující "posloupnost" filmu.

vys1
Vys
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement